Naši pristopi

Psihološka podpora in svetovanje

Psihološka podpora je namenjena opolnomočenju posameznika, da v sebi najde vire moči, ki mu bodo pomagali pri soočanju z izzivi s katerimi se srečuje.

S pomočjo psihološkega razgovora posameznik usvaja veščine, ki mu bodo v prihodnosti olajšale soočanje z izzivi in spoprijemanje z različnimi življenjskimi situacijami. Skozi pogovor razkriva svoje misli in občutke, ki so vezani na stiske s katerimi se sooča.

Psiholog posameznika usmerja k temu, da razmišlja o sebi in raziskuje svoje notranje doživljanje ter odzive telesa, kar vodi do čustvene razbremenitve in novih spoznanj o svoji vlogi pri nastalem problemu in tega, kako se lahko se perečo situacijo lahko sooči.

Projekcijske tehnike

Projekcijske tehnike so metode, ki se pogosto uporabljajo pri delu z otroki, saj omogočajo, da otroci na nežen in kreativen način izrazijo svoja čustva in težave, ki jih morda ne znajo ali ne morejo verbalno opisati.

Pri otrocih se projekcijske tehnike pogosto uporabljajo skozi različne oblike igre, risanja, oblikovanja, dela s simboli (na primer igra z lutkami ali figuricami) ali pripovedovanje zgodb. Otroci tako ne govorijo neposredno o svojih težavah, ampak jih skozi igro projicirajo na like ali predmete, kar terapevtu omogoči, da prepozna globlje čustvene težave in notranje konflikte.

S pomočjo projekcijskih tehnik otrok sprosti notranje napetosti in stiske, ki se lahko pojavijo zaradi različnih dejavnikov, kot npr. šolsko delo oz. učenje, družinski odnosi (npr. prepiri, ločitev ali izguba), odnosi z vrstniki itd.

Projekcijske tehnike otroku omogočajo, da razkrije svoje notranje konflikte na način, ki se zdi manj oseben, kar je še posebej koristno pri občutljivih temah. Otrok lahko projicira svoje občutke na igrače, like ali risbe, kar mu daje občutek varnosti.

Skozi proces projiciranja in ozaveščanja svojih čustev ter vedenja se otrok lahko nauči bolje razumeti svoje reakcije in jih tudi učinkoviteje uravnavati.

Terapija globokega sproščanja

Terapevt v stanju globoke sproščenosti preko dotika klientu omogoča, da se vzpostavi pretok umirjene, prizmeljene energije v telo, poleg tega pa omogoča doseganje alfa stanja. Najnovejše raziskave iz tega področja potrjujejo, da le, če imamo dovolj umirjene energije, lahko s psihološkim delom predelane vsebine in čustva ter pridobljeno znanje in informacije bolj učinkovito prenesemo v vsakdanje življenje, hkrati pa gremo lažje čez stiske in izzive s katerimi se soočamo.

Terapija globokega sproščanja omogoči klientu več energije, moči in volje, lažje se sooča s stresom in strahovi, krepi telesno zdravje, uravnava psihično stabilnost in duševno zdravje, omogoča mu tudi bolj kakovostno spanje. Po zaporednih terapijah se klient počuti bolj samozavestnega, ima boljšo koncentracijo in spomin ter je bolj odločen in optimističen.

Uporaba kreativnih medijev
(glina, risba, fotografija, glasba, gibanje, …)

Pri delu z otroki uporabljamo kreativne medije: glina, risba, fotografija, glasba, gibanje. Z njihovo pomočjo otroci skozi proces ustvarjanja:

Delo s peskovnikom

Uporaba peskovnika je tehnika, kjer otroci s pomočjo miniaturnih figuric preko igre izrazijo svoja čustva in stiske. Tehnika je še posebno primerna za otroke, ki imajo izzive z verbalnim izražanjem in potrebujejo medije (simboli, figurice, igra), s pomočjo katerih se lažje izrazijo. Peskovnik jim omogoča varno okolje, v katerem imajo sami nadzor nad situacijo in jo tako lažje obvladujejo. Stik dlani s peskom otrokom hkrati omogoča povezavo z Zemljo, sproščanje napetosti, neprijetnih občutkov in razvijanje samoregulacije.

Nevrotaktilna integracija refleksov
(po metodi MNRI™)

Nevrotaktilna integracija refleksov je osnovna tehnika metode MNRI (Masgutova nevro-senzomotorična refleksna integracija). Cilj tehnike je, da s pomočjo dotika preko kože optimiziramo možgansko deblo, sprostimo obrambne reflekse in v celotnem sistemu spodbudimo občutek varnosti in zaupanja ter zdrav razvoj.

Pozitivni učinki nevrotaktilne integracije refleksov:

PLATEA logotip
Piškotki na spletni strani

Obvezni piškotki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani, med katere spada tudi anonimno beleženje obiska - skladno s 157. členom ZEK-om1. Če se z njimi ne strinjate prosimo, da zapustite spletno stran.