Naše poslanstvo
Od 2008 je naše poslanstvo pomagati otrokom in mladostnikom pri premagovanju vedenjskih, čustvenih, psihosocialnih ter učnih izzivov. Skupaj s starši skušamo reševati različne stiske povezane z družino in iščemo odgovore na vzgojna vprašanja.
Strmimo k temu, da starši in otroci kljub morda težkim življenjskimi situacijami dobijo čudovita krila, ki jim omogočajo, da samozavestno, odločno ter z zaupanjem v dobro podajo na pot premagovanja izzivov.
1 +
let izkušenj
Celostni pristop
Pri našem delu porabljamo celosten način. Naši pristopi vključujejo psihološke metode, ki najpogosteje temeljijo na projekcijskih tehnikah, uporabljamo kreativne medije (igro, ustvarjanje, glino, peskovnik itd.), gibalne tehnike, tehnike usmerjanja pozornosti, vaje za uravnavanje delovanja živca vagusa. Vse te tehnike in pristopi otrokom, mladostnikom ter tudi odraslim pomagajo, da se sprostijo, umirijo, da lahko najdejo informacije, vzorce vedenja in čutenja za bolj konstruktivno soočanje z vsakdanjimi izzivi.
Neredko vključujemo tudi svetovanja glede zdrave prehrane in zdravega načina življenja na splošno.
Ker se zavedamo in na lastni koži izkušamo pomembnosti umirjanja uma, čuječnosti in sproščenosti, pri vsakem srečanju poleg psihološkega dela vključimo tudi terapijo globokega sproščanja ter doseganja alfa stanja, da se otroci in odrasli tako umirijo in najdejo stik samim s seboj, se bolje počutijo, imajo več življenjske energije ter tako lažje pridejo do odgovorov, ki jih potrebujejo.
Sodelovanje s šolami in vrtci
Ker se zavedamo pomembnosti ozaveščanja o stiskah, ki se pojavljajo pri vzgoji, odraščanju in starševstvu pripravljamo različna predavanja za starše in strokovne delavce, na katerih na podlagi konkretnih, vsakdanjih primerih ponujamo ideje za preprečevanje težav ali spodbujamo k iskanju rešitev morebitnih izzivov s katerimi se soočamo starši in strokovnih delavcih v šolah in vrtcih. Z enakega razloga vodimo delavnice za učence in dijake. Na teh delavnicah otroci in mladostniki pridobijo orodja in veščine, ki jim pomagajo premagovati učne izzive, ponujamo metode za izboljšanje samopodobo, načine za premagovanje različnih stisk v odnosih z vrstniki ali starši ter jih spoznavamo z nekaterimi tehnikami sproščanja.
Ozaveščanje
S širjenjem znanja, izkušenj in praktičnih tehnik lahko omogočimo boljše razumevanje in obvladovanje izzivov, s katerimi se soočajo družine ter ustvarjamo podporno in varno okolje za vse.
Redno objavljamo prispevke in članke z nasveti za starše, ki iščejo podporo pri spodbujanju čustvenega in socialnega zdravja otrok. Na voljo je knjiga »Izčrpani starši, izčrpani otroci«, ki ozavešča o nevarnostih in posledicah pomanjkanja umirjene, življenjske energije. Povezujemo se lokalnimi mediji ter preko spletnih kampanij in družbenih omrežij za širimo informacije in praktične nasvete o podpori otrok in mladostnikov.
Poleg tega smo ustanovili tudi Zavod Damodar, katerega osnovna naloga je povezovanje in kreiranje podpornih in preventivnih vsebin, programov in projektov, ki služijo opolnomočenju v različnih življenjskih obdobjih.
Razumevanje stisk kot ključ do napredka
Trdno verjamemo, da ima vsak izziv, s katerim se srečujemo starši oziroma naši otroci, rešitev. Naša naloga je, da najdemo najbolj ustrezen način reševanja in odkriti pot, po kateri vsak posameznik najlažje hodi.
Verjamemo, da so otroci naše največje bogastvo, hkrati pa tudi najbolj pomembni učitelji. Ključno pri reševanju stisk je, da jim znamo prisluhniti in razbrati, kaj nam s svojimi stiskami sporočajo.
Posamezniki, ki so nam zaupali
"Staršem sem sama izrazila željo, da bi šla k nekomu na pogovor, saj me je pestilo veliko skrbi in težav tako v odnosih s prijateljicami in fantom. Zgubila sem stik s sabo in nisem več vedela kdo sem in kaj hočem. Prijateljica mi je svetovala, da grem k Lei in moram reči, da sem ji za ta nasvet zelo hvaležna. Že na prvem pogovoru se mi je marsikaj razjasnilo in sem bolje razumela samo sebe. V nadaljnjih srečanjih sem svojo samopodobo in zaupanje vase še bolj krepila in sedaj se res počutim močnejšo in bolj povezano s sabo in s svojimi čustvi. Hvala za vso podporo."
Tina, mladostnica
"Dolgo sem iskala podporo za svoje otroke, ki se spopadajo z učnimi izzivi. V centru Platea se mi je glede učenja odprl nov svet. Vaš celosten pristop in različne metode so otrokoma resnično pomagale. Že po nekaj obiskih smo opazili ogromno napredka, tako pri njihovem branju, pisanju in učenju na splošno kot čustvenem razvoju in samozavesti."
Marija, mama
"Da sem se odločil za obisk v centru Platea je od mene terjalo veliko poguma. Priznam, da sem bi na začetku jezen na starše, ki so mi svetovali, da grem tja in pred obiskom sem bil zelo skeptičen do terapij, vendar moram reči, da se pri vas res počutim sprejetega, slišanega in razumljenega. Z vsakim dnem se počutim bolj samozavestno in pripravljenega vse kar me čaka v tem letu."
Luka, najstnik
"Do Lee sem prišel, ker sem si želel več povezanosti z mojo družino. Srečanja so mi pomagala, da sem bolje razumel najprej sebe, potem pa še svoje otroke in seveda tudi ženo. In da sem to potem znal tudi povedati in predvsem pokazati. Hvala za vse!"
Jure, oče
"Predavanje je bilo zelo zanimivo, saj se v hitrem tempu življenja redko vprašamo kako naše reakcije, besede in dejanja vplivajo na otroka. Predavanje mi je dalo misliti o tem kaj sporočam otroku, ko ga primerjam z drugimi, ko ga kritiziram, okregam ali pretirano hvalim. Zelo so mi bili všeč praktični primeri in nasveti, ki jih bom z veseljem preizkusila tudi pri sebi in svojemu otroku."
Darja, udeleženka predavanja
"Moja hči se je dolgo časa borila s socialno anksioznostjo in težavami pri navezovanju stikov. Po začetku srečanj pri vas se je njen odnos do sebe in drugih dramatično spremenil. Po srečanjih je vedno kar žarela. Pristopi, ki jih uporabljate so zelo nežni, prijazni in sočutni, predvsem pa zelo učinkoviti."
Simona, mama
"Preden sem prišla k tebi me je bilo grozno strah testov, spraševanj, pa tudi s sošolci se nisem najbolje razumela. In sploh nisem želela več hoditi v šolo. Že na prvem srečanju sem dobila cel kup idej in pripomočkov (žogica mi je bila najbolj všeč ☺), kako obvladovati stres in se osredotočiti na pozitivne stvari. Zdaj sem bolj samozavestna in se veliko lažje soočam s šolo."
Tjaša, učenka
"Slikovito in energično predavanje, z informacijami in napotki, o katerih mora vsak od staršev premišljevati. Sicer “od nekod znana problematika”, z rešitvami, ki so logične, a potrebujejo nenehne osvežitve. Predavanje je porajalo nova vprašanja o naših otrocih v odnosu z nami, na naša iskanja, kako otroka vzgajati za bodočo družbo. Otrok je izziv vsak trenutek."
Tomaž, udeleženec predavanja
"Po ločitvi se je moj sin znašel v zelo težkem obdobju. Z vašo pomočjo in usmeritvijo, sem lahko bolje razumela, kako se moj sin počuti in hkrati sem se naučila, kako mu lahko pomagam, da je bolj obvladoval svoje vedenjske reakcije, ki so bile posledice njegove oz. naše čustvene stiske. Kljub težki preizkušnji se je najin odnos izboljšal in za to bom vedno hvaležna."
Maja, mama
"Pomagala si mi razumeti vzroke mojih težav in pri tem, da sem se soočila s svojimi občutki. Srečanja z tabo so bila vedno prijetna, nikoli nisem čutila pritiska, ampak vedno podporo, razumevanje in sočutje. Počasi sem se začela bolje počutiti v svojem telesu in sprejemati sebe takšno, kot sem. S tvojo pomočjo sem našla pot do zdravega odnosa do same sebe. Hvala, ker si bila most med mano in mojimi starši."
Nina, mladostnica
"V Centru Platea ste nam pomagali, da se je naš sin, ki ima (najraje bi napisal »je imel«) diagnozo ADHD, naučil kako lahko bolje obvlada svoje misli in kako se lahko umiri, ko postane nemiren. Najbolj všeč so mu bile različne igre in vaje, katere vedno rad uporabi, ko se mora osredotočiti na šolsko delo in domače naloge. Še bolj sem pa vesel, da sva se tudi z ženo delala na sebi, da ga bolje razumeva in dobila orodja, kako mu lahko midva pomagava."
Matevž, oče
"Sina sem pripeljala k vam, ker so se pri njem kazale motnje avtističnega spektra. Moram priznati, da sem bila res presenečena, ko je bil po srečanju na nek način vidno »drug otrok« - bil je sproščen, veliko bolje se je izražal in ni bil toliko občutljiv na različne dražljaje. Vaše metode (sploh peskovnik), gibalne vaje ter predvsem sproščanje so mu res pomagale. Najbolj od vsega pa mi je všeč to, da res pristopate celostno in da ste podprli tudi mene. Verjamem, da brez tega, da bi se okrepila jaz, tudi Maks ne bi tako napredoval."
Tadeja, mama
Naš odmev v medijih
- Hiperkinetična motnja: motnja, ki je ustvarila sodobnega človeka
Dnevnik – ADHD
- Najpogostejše napake, ki jih delamo starši
- Otroški strah – odgovori na 4 najpogostejša vprašanja
- 12 najpogostejših napak, ki jih delamo starši
- Preživite razburljive počitnice z malčkom
- Pohvala, nagrada ali podkupovanje
- S katero napako starši povzročimo trmo pri otroku
- Napake staršev – nedržanje obljube
- Če se z otrokom ne strinjamo …
- Strahovi pri dojenčkih
- Mami, je Božiček resničen?
- Otrok naj ima največ pet dejavnosti
- Ubogam le svojo mamo
- Starši krivi za strah
- Utrgajte si čas tudi zase
- Kaj storiti, ko otrok noče s starši na izlet?
- Začetek šole je nova priložnost
- Med poukom skozi okno
- Odgovornost otroku
- Otrok, ki pridobi eno leto, ima dolgoročne koristi
- Počitnice: Za otroka je bolj kot destinacija pomembno to
- Otroci v službi staršev
- Nad popravca z urnikom
- Pretepanju naredil konec
- Izsiljevali naj bi drugošolca
- Samozadovoljevanje pri otrocih
- “Upam, da te tista zmešana prfoksa letos ne bo učila”
- ‘Poletje je čas za utrjevanje družinskih vezi’