Predavanja za starše predšolskih otrok

1. Predavanje

Najpogostejša vzgojna vprašanja

Vsi starši vemo, kako pomembno je telesno zdravje otroka in zato zavarujemo električne vtičnice in namestimo varovalno ograjo na stopnice, potem skrbno pazimo, da na kolesu nosijo čelado, jih opozarjamo, da naj se ne pogovarjajo s tujci. Nekako znamo predvideti telesne nevarnosti, ki pretijo otroku. Čustvene, vedenjske težave, neuspehe v šoli in nizko koncentracijo, motnje hranjenja, anksioznosti, nizko samopodobo in samozavest ter slabe medosebne odnose pa predvidimo težje, a so na žalost zelo pogosti.

Vsi starši želimo, da bi imeli otroci dobro mnenje o samem sebi, da bi sklepali trdna prijateljstva ter živeli polno in zadovoljno življenje. Vendar je veliko bolj preprosto zgrabiti otroka za roko ob prečkanju ceste kot pa mu pomagati, da obvladuje svojo jezo ali s nauči sklepati prijateljstva. Poleg tega ne gre le za to, da starši ne vedo kako zagotoviti otrokovo čustveno zdravje, pač pa marsikdo tudi ne verjame v uspešnost svojih naporov. Včasih česa ne naredimo, ker se ne zavedamo, kako bo to vplivalo in se odražalo v prihodnosti.

Na predavanju bomo staršem na podlagi konkretnih, vsakdanjih primerov predstavili, kako se odzivi na pomembna vzgojna vprašanja lahko odražajo v poznejših letih.

Dotaknili se bomo vprašanj, kot so

2. Predavanje

Kako pomagati otroku do samozavesti?

Danes se otroci soočajo z velikimi zahtevami in od njih se ogromno pričakuje, a starši včasih pozabimo, da sta prav dobra samopodoba in samozavest ključni za otrokovo polno in uspešno življenje. Okrepiti njihovo samozavest in prepričanje v lastne sposobnosti je primarna naloga staršev. Otrok, ki se bo razvil v samostojno osebo in se ne bo počutil manjvrednega temveč bo zadovoljen sam s seboj in se bo znal postaviti zase, bo v življenju veliko bolj srečen in sproščen kot nekdo, ki teh lastnosti nima.

Razvijanje teh lastnosti pa ni tako preprosto, kot bi si morda mislili …

Vidu neprestano govorijo, da je izvrsten, preprosto je pohvaljen za vse. Te pretirane pohvale pa v Vidu vzbujajo občutek negotovosti in povsod stalno išče potrditve. V vrtcu neprestano hodi k vzgojiteljici, da preveril, če je naredil prav, še kadar se igra vedno počaka, da mu nekdo pokima.

… noben od teh ekstremnih starševskih pristopov ne bo prispeval k otrokovi samozavesti.

Kako se naši odzivi na otrokov strah, jezo ali neuspehe odražajo na njegovi samozavesti in odnosih v prihodnosti?

Vsebina predavanja:

Če menite, da bi bilo katero od predavanj ali delavnic zanimivo za starše, otroke, mladostnike ali strokovne delavce, nam pišite na nam pišite na info@platea.si ali pokličite 040 288 838.
PLATEA logotip
Piškotki na spletni strani

Obvezni piškotki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani, med katere spada tudi anonimno beleženje obiska - skladno s 157. členom ZEK-om1. Če se z njimi ne strinjate prosimo, da zapustite spletno stran.